News

Fabio Scherer – najmłodszy kierowca w stawce

Engelberg to około czterotysięczna miejscowość położona w Szwajcarii, znana głównie z organizacji zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich. To właśnie w niej urodził się jeden z najbardziej obiecujących kierowców – Fabio Scherer. Urodzony dziewiątego czerwca 1999r. rozpoczął swoją karierę w 2009r. w kartingu. Na tym etapie życia dwukrotnie został mistrzem swojego kraju. W 2015r. został wybrany najmłodszym kierowcą roku. Rok później postanowił zakończyć starty w kartingu i przenieść się do serii, gdzie będzie mógł rywalizować w wyścigowym samochodzie z prawdziwego zdarzenia. Dzięki pomocy otrzymanej ze strony szwajcarskiego zespołu Jenzer Motorsport, mógł wziąć udział w zawodach ADAC Formuły 4, oraz we włoskiej Formule 4.

ADAC GT Masters – 2. Lauf 2015 – Red Bull Ring, AUT – Foto: Gruppe C GmbH

W obu seriach łącznie punktował czterokrotnie, jednak w serii ADAC pokazał drzemiący w sobie potencjał. W trudnych warunkach na torze w Lausitz, podczas trzeciego wyścigu, Fabio pewnie wygrał wyścig rozgrywany w strugach deszczu. Z dorobkiem 26 punktów (1 punkt zdobył w drugim wyścigu na torze w Lausitz) został sklasyfikowany na 17 miejscu w klasyfikacji generalnej kierowców. Na początku 2017r. Fabio startował w zawodach na Bliskim Wschodzie, a konkretniej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie reprezentował barwy arabskiego zespołu Rasgaira Motorsports. Pomimo tego, że wystartował dopiero w dziewięciu ostatnich wyścigach sezonu (seria bowiem ściga się na przełomie lat, w tym wypadku 2016/17), Szwajcar zdołał dwukrotnie stanąć na podium (w tym raz wygrać), oraz regularnie punktować niejednokrotnie zajmując miejsca w najlepszej piątce. Dało mu to 8 miejsce w klasyfikacji generalnej kierowców, a sam zgromadził 83 punkty. W dalszej części sezonu startował ponownie w zawodach ADAC Formuła 4, tym razem reprezentując niemiecki zespół US Racing. W całym sezonie Szwajcar stanął 6 razy na podium (raz zdołał wygrać na torze Sachsenring), ustanowił 3 razy najszybsze okrążenie w wyścigu. Łącznie zgromadził 154.5pkt (drugi wyścig na torze Nurburgring został przerwany we wczesnej fazie po wypadku Cedrica Piro), dało mu to 5 miejsce na koniec sezonu. W 2018r. Fabio przeniósł się do europejskiej Formuły 3,gdzie startował dla zespołu Motopark. Po raz pierwszy w „seniorskiej” karierze, zdołał wystartować z pole position, 2 razy ustanowił najlepszy czas w wyścigu, oraz raz stanął na podium zajmując drugie miejsce na torze w Spa. Zgromadził 64 punkty i zajął 14 miejsce na koniec sezonu. Na początku 2019r. został potwierdzony jako kierowca zespołu Charouz, w nowo utworzonej Formule 3. Z racji tego, że czeski zespół był powiązany z juniorskim zespołem Saubera, Fabio został wcielony do programu młodych kierowców Saubera.

Possible DTM new drivers for 2020 season : dtm

Początek sezonu był ciężki, Szwajcar osiągał wtedy głównie rezultaty na granicy drugiej i trzeciej dziesiątki, lub wikłał się w różne incydenty (m.in na torze w Barcelonie był zamieszany w karambol na pierwszym zakręcie), lecz z wyścigu na wyścig podkręcał tempo. Pierwszy przebłysk swojego talentu w tej serii, pokazał na torze w Silversone. W drugim wyścigu, Fabio zdołał przebić się z odległej 16 pozycji, na punktowaną 8. Na Monzy z kolei dzięki dobremu występowi w pierwszym wyścigu, gdzie zajął 8 miejsce, zgodnie z zasadami wystartował dzień później z pole position. Niestety nie utrzymał tego wysokiego miejsca, wpadając na metę na 7 pozycji. Dzięki tym trzem punktowanym występom zdołał zgromadzić 7 „oczek”, dzięki czemu został najwyżej sklasyfikowany spośród kierowców czeskiego zespołu w klasyfikacji kierowców (zajął 17 miejsce na koniec). W sezonie 2020 zobaczymy Fabio na torach DTM w barwach fabrycznego zespołu Audi. Miejmy nadzieję, że wyniki osiągane przez młodego Szwajcara będą bardzo dobre.